ANNUAL SHOW
  r e s u l t s  -  a r c h i v e

 °   2015      Rychety
 °   2014      Otěšice
 °   2013      Hradec nad Moravicí
 °   2012      Javorová skála
 °   2011      Mladá Boleslav
 °   2010      Brno
 °   2009      Svitavy
 °   2008      -
 °   2007      Hradec nad Moravicí
 °   2006      Třeboň - Doubí
 °   2005      Dobřany u Plzně
 °   2004      Žernov - Rýzmburk
 °   2003      Bohdalice u Vyškova
 °   2002      Praha
 °   2001      Otěšice
 °   2000      Olomouc - Kožušany
 °   1999      Praha
 °   1998      Otěšice
 °   1997      Olomouc - Tážaly
 °   1996      Praha
 °   1995      Staňkov
 °   1994      Hradec nad Moravicí
 °   1993      Praha
 °   1992      Praha
 °   1991      Mariánské Lázně




www.boxerklub.cz
Annual show Svitavy 12.09.2009
ÚP Ústí nad Orlicí http://www.boxerklub-uo.wz.cz/

Judges:
males:                                    Dr. Miguel Torrents (E)
females:                                 Dr. Sergey Vanzha (RUS)
Baby + Puppy + Veterans:   Alena Žárská (CZ)


Web sites - Annual show 2009


Junior Annual winner
fawn maleAfrim Gold Tequila (Orgon von Fausto - Celli z Dybohůrky)
brindle male

Diego des Jardins de Passiflore (Uks du Mont des Alizés - Bacci D'amore del Paradiso Marino)
fawn femaleCaeto Fortuna viva (Hannibal Optima grata - Anippé Fortuna viva)
brindle female


Fly over the rainbow Di Casa Vernice (Via Aveling Drive Fast - Andromeda)


Annual winner
fawn maleHannibal Optima grata (Ego de Joanxichcan - Anthea Optima grata)
brindle maleIdo El Tomex (Paganini Nostrum - Lona El Bosk)
fawn femaleGuinevere The Fifth Element (Orgon v.Fausto-Anuk-sa-namun The Fifth Element)
brindle female


Gucci Fan Optica State (Dakota - Cyra Fan Optica State)


ČKJV
(Junior Club Winner candidate)
male

Diego des Jardins de Passiflore (Uks du Mont des Alizés - Bacci D'amore del Paradiso Marino)
female


Caeto Fortuna viva (Hannibal Optima grata - Anippé Fortuna viva)


ČKV
(Club Winner candidate)
maleKarajan vom Schlingengrund (Antwerpes Royal - Gundy vom Schlingengrund)
female


Emotion Sue von Khanbalic (Orgon von Fausto - Baroness Sophie von Khanbalic)


Best Veteran


Hanny Optima grata (Franklin- Django v.d. Matenhof - Ascana Optima grata)


BOB


Caeto Fortuna viva (Hannibal Optima grata - Anippé Fortuna viva)


Best breeding group


FAN OPTICA STATE


_____________________


__________________________________________________________________


FAWN MALE
Baby Class:
1 VPJack Heny Box (Hannibal Optima grata - Connie Ifrit)
Puppy Class:
1 VPDon Carlos del Conte Marzo (Ippolito del Colle dell Infinito - Sveva del Conte Marzo)
Youth Class:
1 Exc, CAJC
Junior Annual winner

Afrim Gold Tequila (Orgon von Fausto - Celli z Dybohůrky)

2 Exc Arsenik Solidus Moraviae (Grando Optima grata - Bahché Fortuna Viva)
3 Exc Belmondo od Ivetky Vel-Om (Hard del Roxius - Nency od Ivetky Vel-Om)
4 Exc Percy Optima grata (Hannibal Optima grata - Hanny Optima grata)
ExcLord dels Segadors (Jucar del Cabezo de la Jara - Yuhe dels Segadors)
ExcHercules The Fifth Element(Aragorn The Fifth Element-Orakel Nikita Di Noi Vincere)
ExcEngelard z Třešňáku (Hannibal Optima grata - Dori od Kostela sv. Gabriela)
VG Adam od Ivetky Vel-Om (Hard del Roxius - Virgina od Ivetky Vel-Om)
VG Dody Robi-box (Mac Nathan v. German Dream - Croky z Pavsu)
VG Quijote Optima grata (Vlad du Val d´Europe - Francis Optima grata)
VG Bernardo od Ivetky Vel-Om (Hard del Roxius - Nency od Ivetky Vel-Om)
VG Bruno-Banany Next of Kin (Baskervill Buddha Tajpan - Bea le Demar)
- Charley Heny Box (Vlad du Val d´Europe - Connie Ifrit)
Open Class:
1 Exc, CAC

Cyrus de Cantelaudette de Quitterie (Xipheos v.Mississippi-Telma de Cantelaudette de Quitterie)
2 Exc, res. CAC Douglas Cave Canis (Vlad du Val d´Europe - Alexandra Moravia Box)
3 Exc Chyro Heny Box (Vlad du Val ď Europe - Connie Ifrit)
4 Exc Akim Xanthia Box (Yéké van Sapho's Hoeve - Xanthia Optima grata)
Exc Gody Heny Box (Vlad du Val d´Europe - Jedna na Milion Dakota)
Exc Goro Heny Box (Vlad du Val d´Europe - Dakota Jedna na Milion)
Exc Oliver z Ringu (Perico du Val d´Europe - Korida z Ringu)
Exc Geret ze Zlatušky (Buc del Pasquino - Dalila ze Zlatušky)
Exc Masimo Optima grata (Vidocq des Courtillieres - Felicité Optima grata)
Exc Samuel Krumbox Czech (Legolas z Ringu - Quattro Krumbox Czech)
Exc Leonardo Orion chov (Queros dei Cavalieri del Monferrato - Glorie Orion chov)
Working Class:
1 Exc, CAC Ugir z Kaštýlku (Matouš z Šenku - Ann Ifrit)
2 Exc, res. CAC Uldar de Royal Avalon (Thor de Borelcan - Dalmazia del Colle Dell'Infinito)
3 Exc Scotty Krumbox Czech (Legolas z Ringu - Quattro Krumbox Czech)
4 Exc Uncle Sam´s Boy v.Bessels Home (Dario Ajoli Boxer-Hanne-Guus v.Bessels Home)
Champion Class:
1 Exc, CAC, Annual winnerHannibal Optima grata (Ego de Joanxichcan - Anthea Optima grata)
Veteran Class:
1 Exc


Grando Optima grata (Ulisse della Barbariga - Cecil Libox)


BRINDLE MALE
Baby Class:
1 VP Mad Max von My-Tee (Eros von My-Tee - Negretta de Cristobalito)
Puppy Class:
1 VP Sir Optima grata (Hannibal Optima grata - Bety z Dobřichova)
Youth Class:
1 Exc, CAJC
Junior Annual winner, ČKJV
Diego des Jardins de Passiflore (Uks du Mont des Alizés - Bacci D'amore del Paradiso Marino)
2 Exc Fodan Od Ivety (Boreas di Casa Diocletiano - Helly z Dybohůrky)
3 Exc Argon Gold Tequila (Orgon v.Fasto - Celli z Dybohůrky)
4 Exc Falco od Ivety (Boreas di Casa Diocletiano - Helly z Dybohůrky)
Open Class:
1 Exc, CAC, ČKV Karajan vom Schlingengrund (Antwerpes Royal - Gundy vom Schlingengrund)

2 Exc, res. CAC Bacardi od Stříbrňáku (Caos vom Schwanenschloss - Europe Six-Er)
3 Exc Jeevan von My-Tee (Megan von der Burg Singidunum - My-Tee von Fausto)
4 Exc Artush Deny Dog (Caos vom Schwanenschloss - Gypsi od Stříbrňáku)
Exc Artush Ivabox (Pazo vom Elsavatal - Fionda z Lutily)
Exc Eryk Canterwilský pidižvík (Da Vinci Moravia Box - Amálka Canterwilský pidižvík)
Exc Dino z Dobřichova (Caruso Jedna na Milion - Bety z Dobřichova)
Exc Athos Bijou Box (In Petto v. German Dream - Bijou Box)
Working Class:
1 Exc, CAC, Annual winner Ido El Tomex (Paganini Nostrum - Lona El Bosk)

2 Exc, res. CAC Castello Live Jazz (Dakota - Julia Kierskie Ustronie)
3 Exc Esau Fan Optica State (Dakota - Cyra Fan Optica State)
4 Exc Lerry Flint od Morového sloupu (Joshua z Ringu - Happy od Morového sloupu)
Champion Class:
1 Exc, CAC Astur von der Martinshöhe (Rudy dell´Alfiere - Carisma von der Wolfskirch)
2 Exc, res. CAC

Ozzy od Morového sloupu (Queros dei Cavalieri del Monferrato - Adda z Prvního
hrádku)
3 Exc Enzo Jedna na Milion (Valentino Optima grata - Belladonna Josza)
4 Exc Impero z Metaboxu (Idol Armida - Dafné Indiánský brloh)
Exc


Marco Alfa-Pol (Hyacint Hamiko - Fixi Orion chov)


FAWN FEMALE
Baby Class:
1 VP Eimee Robi-box (FLOP Mir-Fiš - Carmen Canterwilský pidižvík)
2 VP Luce Del Colle Dell 'Infinito (Ferrary de las Arillas - Bruma Del Colle Dell´Infinito)
3 VP Idyllia Nordom (Gladiator di Casa Vernice - Victoria)
4 VP Ugilie Optima grata (Hannibal Optima grata - Veggie z Kaštýlku)
VP Jessi Heny Box (Hannibal Optima grata - Connie Ifrit)
Youth Class:
1 Exc, CAJC
Junior Annual winner, ČKJV
BOB
Caeto Fortuna viva (Hannibal Optima grata - Anippé Fortuna viva)

2 Exc Circe Fortuna viva (Hannibal Optima grata - Anippe Fortuna viva)
3 Exc

Anabelle della Rocca Constanza(Calisto del Colle dell' Infinito-Oriana della Rocca
Constanza)
4 Exc Laya von My-Tee (Uno vom Okeler Forst - Oriental von Fausto)
Exc Ramona Jisuko (Lucian Jisuko - Dunja Jisuko)
Exc Bocca Hébé Box (Yugo della Cadormare - Asset Hébé Box)
Exc

Halle Berry The Fifth Element (Aragorn The Fifth Element - Orakel Nikita Di Noi
Vincere)
Exc

Barbara Del Colle Dell 'Infinito (Xandro Di Noi Vincere - Armenia Del Colle Dell 'Infinito)
Exc Natali Orion chov (Da Vinci Moravia Box - Jenifer Orion chov)
Exc Cecilka od Ivetky Vel-Om (Hard del Roxius - Virginia od Ivetky Vel-Om)
Exc Hessie Ginjan (Arp Corado Next of kin - Rosara Czech Ja-Ka)
Exc Ciksteen od Ivetky Vel-Om (Hard del Roxius - Virginia od Ivetky Vel-Om)
Exc Brigitt od Ivetky Vel-Om (Hard del Roxius - Nency od Ivetky Vel-Om)
Exc Berretka Vitae (Perry Czech Ja-Ka - Jawa od Žlutého kříže)
Exc Argentina Solidus Moraviae (Grando Optima grata - Bahché Fortuna Viva)
Exc Quirin Optima grata (Vlad du Val d´Europe - Francis Optima grata)
VG Cherry Heny Box (Vlad du Val d´Europe - Connie Ifrit)
VG Bru-Comtesa Next of kin (Baskervill Buddha Tajpan - Bea le Demar)
Open Class:
1 Exc, CAC Vixen z Metaboxu (Domingo z Metaboxu - Philar z Metaboxu)
2 Exc, res. CAC Olimpia Jisuko (Perico du Val d'Europe - Fixe Jisuko)
3 Exc Axa Canicula Grata (Vlad du Val ď Europe - Daphne Optima grata)
4 Exc Veggie z Kaštýlku (Ago dell Colle dell´Infinito - Ann Ifrit)
Exc Emily-Rose Cave Canis (Vlad du Val d´ Europe - Beladora Cave Canis)
Exc Airin z Milovické nížiny (Platan Czech Ja-Ka - Daisy Bohemia Moneta)
Exc Saša J.A.L. Sandow (Berlingo Marzonara - Eugenie Moravia Box)
Exc Etiré Pěčínská růže (Brahms von Sapho´s Hoeve - Casia Fender Edda)
Exc Xantea od Ivetky Vel-Om (Odwet Excalibur - Nency od Ivetky Vel-Om)
Exc Chyta Heny Box (Vlad du Val d´Europe - Connie Ifrit)
Exc Antia de Casta Avecilla (Vlad du Val d´Europe - Yasha Optima grata)
Exc Andra Rexob z Výsluní (Vlad du Val d´Europe - Tosca Optima grata)
VG Yrzana od Ivetky (Odwet Excalibur - Nency od Ivetky Vel-Om)
VG Unebra z Metaboxu (Vlad du Val ď Europe - Olivia Armida)
Working Class:
1 Exc, CAC Anuk-sa-namun The Fifth Element (Navar del Tajo - Mikayla van Wordanis)
2 Exc, res. CAC Jophelinn ze Země lva (Orgon v. Fausto - Gwen ze Země lva)
3 Exc K'Napoli Floyd Fender Edda (Lucky-Luciano de Cinco Rosas - Jakuza z Ringu)
4 Exc Depressa De Lux Tajpan (Baskervill Buddha Tajpan - Axana z Pohádkového údolí)
Exc Gera Heny Box (Vlad du Val d´Europe - Dakota Jedna na Milion)
Champion Class:
1 Exc, CAC, Annual winner Guinevere The Fifth Element (Orgon v.Fausto-Anuk-sa-namun The Fifth Element)
2 Exc, res. CAC Fantasy Karmapa (Quijote d´Esglai - Quatro Karmapa)
3 Exc Fleur Jedna na Milion (Valentino Optima grata - Aaliyah Jedna na Milion)
4 Exc Heny ze Zlatušky (Grando Optima grata - Ailin Rexob Gold)
Veteran Class:
1 Exc, Best Veteran Hanny Optima grata (Franklin- Django v.d. Matenhof - Ascana Optima grata)



BRINDLE FEMALE
Baby Class:
1 VP Mignon von My-Tee (Eros von My-Tee - Negretta de Cristobalito)
2 VP Mistery von My-Tee (Eros von My-Tee - Negretta de Cristobalito)
Puppy Class:
1 VP Eimy Opti Pes (Hannibal Optima grata - Bára Opti Pes)
2 VP Demy Della Andasi (Tempo Vivace Amoteamo - Nadja v.d. Burg Singidunum)
3 VP Italia Floyd Fender Edda (Ata Fender Edda - K´Carmela Floyd Fender Edda)
4 VP

Diamond de Cantelaudette de Quitterie (Chivas de Cantelaudette de Quitterie - Almee de Cantelaudette de Quitterie)
VP Google Kett Box (Queros dei Cavalieri del Monferrato - Blaze of Glory Kett Box)
VP Chanel Zlatá Nymfa (Caruso Jedna na Milion - Floranz Zlatá Nymfa)
Youth Class:
1 Exc, CAJC
Junior Annual winner

Fly over the rainbow Di Casa Vernice (Via Aveling Drive Fast - Andromeda)
2 Exc Ella Charlote ze Zubštejna (Enea del Roxius - Soraya z Metaboxu)
3 Exc Wish di noi Vincere (Posseidon di noi Vincere - Winona di noi Vincere)
4 Exc Fegi od Ivety (Boreas di Casa Diocletiano - Helly z Dybohůrky)
Exc Benelli Vitae (Perry Czech Ja-Ka - Jawa od Žlutého kříže)
Exc Fay De Sa Vinya Vella (Etoo de son Font - Bijoux De Sa Vinya Vella)
Exc Lara-Croft von My-Tee (Uno vom Okeler Forst - Oriental von Fausto)
Exc Nauru Orion chov (Da Vinci Moravia Box - Jenifer Orion chov)
Exc Kazzi Lac-Box (Hannibal Optima grata - Bailey Lac-Box)
Exc Agrebis od Přední Žehrovky (Caruso Jedna na Milion - Andra Opti pes)
Exc Aischa Kierskie Ustronie (Geo Boxer del Euro - Coco Kierskie Ustronie)
VG Arina od Přední Žehrovky (Jedna na Milion Caruso - Andra Opti Pes)
Open Class:
1 Exc, CAC Pilar di noi Vincere (Kraus de Fralocasti - Quinivert di noi Vincere)
2 Exc, res. CAC Ontaria Jisuko (Perico du Val d´Europe - Fixe Jisuko)
3 Exc Hermine vom Haus Galactic (Posseidon di noi Vincere - Octavia Woody Box)
4 Exc Eimi Pěčínská růže (Brahms von Sapho´s Hoeve - Casia Fender Edda)
Exc Treisy Signum Laudis (Da VinciMoravia Box - Holly Orion chov)
Exc Tara Signum Laudis (Da Vinci Moravia Box - Holly Orion chov)
Exc Extasi Von Donnerschwee (Tinto di Ritwald - Alarm von Donnerschwee)
Exc Queen J.A.L. Sandow (Zagal de las Arillas - Eugenie Moravia Box)
Exc Dora z Dobřichova (Caruso Jedna na Milion - Bety z Dobřichova)
Exc Cukina Krčská Habrovka (Perry Czech Ja-Ka - Beggi Lac-Box)
Exc Gissel Ginjan (Baskervill Buddha Tajpan - Rosara Czech Ja-Ka)
Exc Hanah Lac-Box (Perry Czech Ja-Ka - Bailey Lac-Box)
Exc Chantal Six-Er (Perry Czech Ja-Ka - Asca od Stříbrňáku)
Exc Croma Kleka E.K. (Caos vom Schwanenschloss - Brenda od Stříbrňáku)
Exc Heny Heny Box (Caruso Jedna na Milion - Anda Heny Box)
Exc Almeria Goldie Red (Quijote d´Esglai - Heny ze Zlatušky)
Working Class:
1 Exc, CAC, Annual winner Gucci Fan Optica State (Dakota - Cyra Fan Optica State)
2 Exc, res. CAC Zombie od Stříbrňáku (Caos vom Schwanenschloss - Cherry Bee od Stříbrňáku)
Champion Class:
1 Exc, CAC, ČKV Emotion Sue von Khanbalic (Orgon von Fausto - Baroness Sophie von Khanbalic)
2 Exc, res. CAC Piotrusia Glogosia (Grappa Glogosia - Virginia Optima grata)
3 Exc


Eye´s Fan Optica State (Dakota - Cyra Fan Optica State)


Best breeding group: FAN OPTICA STATE
Photo: Věra Kaňáková (Kennel Goldie Red) www.goldie-red.cz
http://picasaweb.google.cz/GoldieRed2009/JSZ2009SvitavyPicasa#